piątek, 29 stycznia 2016

Złap stopa i przemieszczaj się za darmo!

Trudno o sposób podróżowania bardziej ekonomiczny niż autostop. Łapanie stopa nie kosztuje nic, a na dodatek może być niesamowitą przygodą. Czy autostop to nie zabytek z czasów PRL (musisz znać piosenkę Stanek „Autostop”!)? Czy nadal da się tak podróżować? Komu odpowiadać będzie taki sposób przemieszczania się? Już odpowiadam!


Opcja dla odważnych
Autostop nie jest dla każdego. Jeżeli chcesz szybko dotrzeć na miejsce i masz jasno wyznaczony plan – lepiej lecieć samolotem czy jechać autobusem. Jeżeli boisz się rozmawiać z obcymi ludźmi lub przeraża cię wizja kilkugodzinnego czekania na poboczu drogi – też możesz się rozczarować. Autostop spodoba się osobom spontanicznym, którym akurat nie spieszy się za bardzo, mają czas i nastrój na zawieranie nowych znajomości. Poza tym, żeby jeździć stopem, trzeba być raczej niezależnym i „ogarniętym” - inaczej można wpakować się w różnego rodzaju tarapaty.

Czy to działa?
Działa! Tak jak Stanek śpiewała kilkadziesiąt lat temu, tak jest i teraz. Wiele osób nadal podróżuje stopem, wielu kierowców nadal chętnie zabiera dodatkowych pasażerów. W gruncie rzeczy, obecnie mamy dużo narzędzi ułatwiających łapanie stopa, takich jak na przykład HitchWiki czy różnego rodzaju fora dla autostopowiczów.

Zalety podróżowania autostopem

O tym, że podróżowanie na stopa jest tanie, już pisałem. To jednak dopiero początek. Autostop jest sposobem na przeżycie niesamowitych przygód. Historie autostopowiczów zwykle są zupełnie niewiarygodne i słuchając ich masz wrażenie, jakbyś oglądał/a film czy czytała powieść. Poza tym, podróżując w ten sposób można poznać wielu ludzi, zazwyczaj niezwykle pomocnych i otwartych, bo tacy właśnie chętnie pomagają obcym podróżnikom stojącym przy drodze. Kierowcy dzielą się swoimi opowieściami, niejednokrotnie zapraszają pasażerów na różnego rodzaju kawy i ciasta, opowiadają o swoim kraju i kulturze – i tu mamy kolejną zaletę. Podróżując na stopa, możesz dowiedzieć się wiele o codziennym życiu ludzi mieszkających w odwiedzanym przez Ciebie kraju.